Strona głównaGiełdaKatalog firmLinkiForumAktualnościTechnologieCennik Reklam


Poszukuję:

Oferuję:

Współpraca:

wejdź na giełdę »

dodaj ofertę »

Zysk ze skraplania. Oszczędna eksploatacja instalacji to niska temperatura powrotu

Rockwool - maty z wełny mineralnej

Dom zaklęty w kamień

Comando Remoto Digitale - cyfrowy sterownik modulujący

Uniwersalny kanał izolacyjny "Thermaflexalen"

więcej »

Ogrzewabie sali weselnej (0)

[S] Nowe pompki CO Grundfos i Wilo (0)

problem z ogrzewaniem w mieszkaniu (0)

Instalacja wodna z miedzi (0)

Rury miedziane (0)

więcej »

 
Technologie

Energooszczędny, przyjazny dla środowiska... kocioł kondensacyjny


Jedną z najciekawszych cech kotłów kondensacyjnych jest możliwość osiągnięcia sprawności przekraczającej 100 procent. A to wszystko dzięki kondensacji pary wodnej. W tradycyjnych kotłach grzewczych wykorzystywana jest tylko część energii pochodzącej ze spalonego paliwa. Niewykorzystane jest np. ciepło zawarte w spalinach, "bezproduktywnie" oddawane przez komin do otoczenia. Nośnikiem takiego ciepła jest zawarta w spalinach... woda. Technika kondensacyjna pozwala odzyskać to ciepło przez schłodzenie spalin i oddanie tzw. ciepła skraplania pary wodnej do systemu grzewczego.

Kotły kondensacyjne są urządzeniami grzewczymi z zamkniętą komorą spalania, z której gazy spalinowe nie wędrują bezpośrednio do przewodu kominowego. Zamiast tego, za pośrednictwem wymiennika ciepła, przekazują o­ne ciepło powracającej z instalacji centralnego ogrzewania schłodzonej wodzie. W wymienniku woda ogrzewa się, odbierając ciepło zawarte w spalinach kotłowych. Dzięki wstępnemu podwyższeniu temperatury wody zmniejsza się ilość ciepła potrzebna do podgrzania wody do właściwej temperatury przez palnik główny kotła.
Zmniejsza się przez to zużycie paliwa o 15-40%. Gazy spalinowe po przekazaniu ciepła powracającej z instalacji wodzie znacznie się schładzają. Ich temperatura jest na tyle niska, że następuje zjawisko skraplania się - kondensacji - pary wodnej zawartej w spalinach. Od tego zjawiska pochodzi właśnie nazwa kotłów. Schłodzone spaliny wyprowadzane są do przewodu kominowego. W kotłach kondensacyjnych nie jest to jednak zwykły przewód kominowy, ale instalacja kominowo-zasilająca, złożona z dwóch współosiowych rur (rura w rurze). Wewnętrzna rura to przewód spalinowy, a zewnętrzna to przewód powietrzny. Rurą zewnętrzną dostarczane jest do zamkniętej komory spalania powietrze. Taka instalacja jest dodatkowym wymiennikiem ciepła. Dlaczego? Powietrze dostarczane do kotła przed zassaniem do komory spalania zostaje wstępnie podgrzane przez jeszcze nie całkiem schłodzone spaliny o temperaturze ok. 40-50 oC. To również wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa. Co najciekawsze, ten skomplikowany mechanizm przekazywania ciepła pozwala na uzyskanie przez kocioł sprawności rzędu 104-108%!
Oczywiście taka wartość współczynnika nie oznacza, że kocioł kondensacyjny to perpetum mobile, wytwarzające więcej energii, niż pobiera. Sprawność powyżej 100%. wynika bowiem jedynie z zastosowania konwencjonalnej metody obliczania sprawności urządzeń grzewczych. Woda w kominie Z pracą kotłów kondensacyjnych związany jest problem powstawania mokrych spalin czyli spalin zawierających duże ilości skroplin. Skroplona para wodna reaguje z wchodzącymi w skład spalin związkami chemicznymi. Tworzy się zawierająca kwasy azotowy i siarkowy żrąca substancja, zwana kondensatem. Wykraplanie się dużych ilości agresywnego kondensatu zachodzi już w samym kotle. Z tego powodu przewody spalinowe oraz kotły muszą być zbudowane z materiałów o wysokiej odporności na korozję. Komora spalania i wymiennik ciepła zrobione są ze stopów aluminiowo-krzemowych, a system odprowadzenia spalin z tworzywa sztucznego, aluminium lub stali kwasoodpornej. Schłodzenie spalin powoduje także zanik naturalnego ciągu kominowego. Ciąg w przewodzie kominowym zapewniają wentylatory lub dmuchawy umieszczone na wlocie spalin do komina.
Wymaga to szczelnych połączeń elementów przewodu odprowadzającego spaliny. Duże ilości powstających skroplin odprowadzane są specjalną instalacją. Zebrane skropliny mogą zostać zneutralizowane lub, co jest dopuszczalne w Polsce dla kotłów o mocy do 200 kW, odprowadzone do kanalizacji. Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne, czyli ogrzewające wodę w instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową, są niewielkie, często produkowane w wersjach wiszących. Doskonale współpracują z wodnym ogrzewaniem podłogowym wspomaganym niskotemperaturowymi grzejnikami konwektorowymi lub płytowymi. Kotły kondensacyjne wraz ze specjalną instalacją kominową są dużo droższe od konwencjonalnych systemów, ale poniesione koszty zwracają się dzięki mniejszym opłatom za paliwo.


Agresywny kondensat

Silne schłodzenie spalin w kotłach kondensacyjnych jest przyczyną reakcji chemicznej pomiędzy tlenkami węgla, azotu i siarki z kondensującą parą wodną. Powstające kwasy mieszając się ze skroplinami, tworzą kondensat o odczynie kwasowym. Podczas spalania gazu ziemnego lub płynnego pH skroplin osiąga 3,5 do 5,5; wskazuje to na słabo kwaśny roztwór wodny, nie zaś na agresywny kwas. Teoretycznie ze spalania 1 m3 gazu ziemnego może powstać 1,2 l wody. W praktyce kondensacji ulega 0,8-1,01. W domu jednorodzinnym wyposażonym w kocioł kondensacyjny np. mocy 20 kW skrapla się przeciętnie 20 litrów kondensatu w ciągu doby. Ilość produkowanych ścieków domowych wynosi 300-600 litrów dziennie. Skropliny stanowią zatem niewielką część odprowadzanych ścieków i traktujemy je jako nieszkodliwe dla systemów kanalizacyjnych. Kondensat gromadzony jest zazwyczaj w specjalnym zbiorniczku z syfonem. Stamtąd odprowadzany jest na zewnątrz kotła - do instalacji kanalizacyjnej lub burzowej. Kondensat, który powstaje w takich kotłach, można bez problemów odprowadzać bezpośrednio do kanalizacji. Trzeba pamiętać, że przewód łączący kocioł z kanalizacją nie powinien być stalowy. Kondensat można też neutralizować. Wszyscy producenci kotłów kondensacyjnych mają w swojej ofercie neutralizatory wypełnione granulatem zawierającym związki wapnia lub magnezu.


Bez komina

Kotły kondensacyjne są to najczęściej urządzenia z zamkniętą komorą spalania i wymuszonym przepływem spalin. Nie potrzebują komina, gdyż spaliny odprowadzane są bezpośrednio na zewnątrz domu. Dzięki całkowitemu odizolowaniu procesu spalania od pomieszczenia, kotły z zamkniętą komorą spalania są bezpieczniejsze dla użytkowników niż kotły tradycyjne. Spaliny, odprowadzane z kotłów kondensacyjnych, mają niską temperaturę, a dodatkowy wymiennik zwiększa opory przepływu spalin. Uniemożliwia to wytworzenie naturalnego ciągu kominowego, dlatego niezbędne jest wymuszenie przepływu spalin. Najczęściej realizowane jest to przez palniki nadmuchowe. Dla kotłów z zamkniętą komorą spalania istnieją odrębne przepisy dotyczące odprowadzenia spalin. Do odprowadzenia spalin z kotłów kondensacyjnych można stosować tylko przewody zalecane przez producenta, wykonane z odpowiednich materiałów (kondensat jest silnie korozyjny).


Rodzaj paliwa

Kotły kondensacyjne są najczęściej urządzeniami gazowymi. Podczas spalania paliw gazowych osiągany jest większy zysk energii niż ze spalania paliw ciekłych. Wyższa jest zatem sprawność układu. Temperatura punktu rosy spalin powstałych ze spalania gazu wynosi około 55°C i jest o 10°C wyższa niż podczas spalania oleju opałowego, a więc łatwiej można doprowadzić do wykroplenia pary wodnej.


Emisja spalin

Poziom zanieczyszczeń emitowanych przez kotły kondensacyjne jest często niższy od wymogów surowych norm europejskich (dotyczących emisji tlenków azotu i węgla). Wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych ogranicza zużycie paliwa, a w ślad za tym redukuje również emisję dwutlenku węgla i zmniejsza efekt cieplarniany.


Źródło: Kolmet

dodano: 20:44, 13.11.2005

Przeczytaj inne...


Zysk ze skraplania. Oszczędna eksploatacja instalacji to niska temperatura powrotu

Rockwool - maty z wełny mineralnej

Dom zaklęty w kamień

Comando Remoto Digitale - cyfrowy sterownik modulujący

Uniwersalny kanał izolacyjny "Thermaflexalen"

Nagrzewnice powietrza - budowa, działanie, rodzaje

Kable i maty grzejne - nowa odsłona

Nowoczesne pompy ciepła i celowość ich zastosowania

Termiczna regulacja instalacji c.w.u.

Optymalne rozprowadzanie. Nowoczesne systemy dystrybucji gorącego powietrza z kominków.

Ogniwa i systemy fotowoltaiczne

Jak Vaillant testuje ogniwa paliwowe - różne obiekty, różne kraje

Bezpieczeństwo i wygoda . Szwedzki kocioł BIOAL z palnikiem retortowym.

Bezpieczeństwo i wygoda, czyli kotły na pelet

Ogrzewanie kominkowe jako system wspomagający c.o. w domu - współpraca z rekuperatorem

TATOU BAINS

Ogrzewanie powietrzne - współpraca z rekuperatorem

Gruntowe wymieniki ciepła

Brąz czy mosiądz

Ale bufor ! Kotły na paliwo stałe w u układzie zamkniętym.

Doprowadzenie powietrza do pomieszczeń

Pojemnościowe ogrzewacze wody. Kąpiel z satysfakcją.

Uderzenie hydrauliczne. Ostre hamowanie.

Nadmuch kontrolowany. Palniki wentylatorowe

Stalowe rozdzielacze w ofercie Purmo

Ogniwo za ogniwem, czyli grzejniki członowe

Ogrzewanie powietrzne miejscowe - nagrzewnice

Głowica termostatyczna S1 firmy Comap

Zawsze ciepła łazienka

Centralny System Zarządzania dużym budynkiem (BMS) - Inteligentne Budynki

Rura do wszystkiego

WODNE OGRZEWANIE ŚCIENNE

Gazowe kotły kondensacyjne

Energooszczędny, przyjazny dla środowiska... kocioł kondensacyjny

Systemy kominowe

Ogrzewanie Płaszczyznowe

System DGP

Prosimy o wsparcie !

 

Szukaj wg słowa kluczowego:

 

Zakład Instalacyjno Budowlany Jerzy Hojda

PUH Krym Piotr Krym

Hb Studio Pracownia Projektowa

Eco-Expert

Geisser

Zenit Bau

Milenium Piotr Młynarczyk

ArtCore

AmperVolt Andrzej Bochenek

Futur

wejdź do katalogu »
dodaj firmę »

PIECE / KOTŁY

GRZEJNIKI

OSPRZĘT / AKCESORIA

RURY / WĘŻE / KSZTAŁTKI

IZOLACJE / USZCZELNIENIA

SYSTEMY KOMINOWE / WENTYLACJI / NADMUCHOWE

INNE ŹRÓDŁA ENERGII

OGRZEWACZE WODY / ZASOBNIKI

ARMATURA SANITARNA

NARZĘDZIA

MAGAZYNOWANIE ENERGII / ŹRÓDŁA

USŁUGI

Kotłownia

Ciepło z kominka.... czyli co zrobić żeby dobrze działał oraz jak ogrzać cały dom i czy jest to możliwe.

Jaka jest istota kotłów kondensacyjnych

Pompy ciepła

Jaka jest różnica pomiędzy brykietem a pellets ?

więcej »

VEKA AG wzmacnia swoją pozycję poprzez przejęcie konkurencyjnej firmy GEALAN.

Pliki cookies - Polityka prywatności

Akcyza na węgiel i koks

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Kominki - elektryczna imitacja

więcej »


GiełdaKatalog firmLinkiForumAktualnościLeksykonTechnologieRegulaminFAQ (Pomoc)Cennik ReklamKontakt

 

Korzystanie z bezpłatnych mechanizmów serwisu oznacza akceptację jego regulaminu.


statystyka