Strona głównaGiełdaKatalog firmLinkiForumAktualnościTechnologieCennik Reklam


Poszukuję:

Oferuję:

Współpraca:

wejdź na giełdę »

dodaj ofertę »

Zysk ze skraplania. Oszczędna eksploatacja instalacji to niska temperatura powrotu

Rockwool - maty z wełny mineralnej

Dom zaklęty w kamień

Comando Remoto Digitale - cyfrowy sterownik modulujący

Uniwersalny kanał izolacyjny "Thermaflexalen"

więcej »

Ogrzewabie sali weselnej (0)

[S] Nowe pompki CO Grundfos i Wilo (0)

problem z ogrzewaniem w mieszkaniu (0)

Instalacja wodna z miedzi (0)

Rury miedziane (0)

więcej »

 
Technologie

Zysk ze skraplania. Oszczędna eksploatacja instalacji to niska temperatura powrotu


Dostępne na rynku gazowe kondensacyjne kotły c.o. są z reguły w pełni zautomatyzowanymi oraz niezwykle oszczędnymi urządzeniami, przeznaczonymi do stosowania w instalacjach c.o. (grzejnikowych) i ogrzewania podłogowego oraz dostarczania ciepłej wody użytkowej. Dzięki różnorodności odmian znajdują zastosowanie w niemalże każdych pomieszczeniach - od małych mieszkań, jedno- i wielorodzinnych domów do pomieszczeń użyteczności publicznej i do obiektów przemysłowych. Wzrost cen paliw, rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa i potrzeba zapewnienia komfortu wpływają na uruchamianie produkcji coraz to nowszych urządzeń grzewczych, które cechują się niższym zużyciem energii oraz poprawą jakości spalania, a więc zmniejszoną emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Generalnie jednak zapewnienie mniejszego zużycia energii związane jest nie tylko z poprawą sprawności urządzenia pozwalającą na bardziej efektywne wykorzystanie energii chemicznej zawartej w paliwie, ale także z dopasowaniem wydajności instalacji i urządzeń odbiorczych do aktualnych potrzeb cieplnych ogrzewanych pomieszczeń czy też produkcji ciepłej wody. Cel ten można osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiedniej automatyki, wykorzystującej nadążne regulatory pogodowe, uzależniające temperaturę wody ogrzewanej w kotle od zmieniających się warunków pogodowych. Zastosowanie automatyki pogodowej pozwala także na użytkowanie kotłowni bez jakiejkolwiek obsługi przez cały sezon grzewczy.

Na przykład do zasilania instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej w oddzielnie podłączonym zasobniku wody użytkowej można zastosować kotły kondensacyjne typu GCO-DZ-25-02, GCO-DZ-35-00 (tzw. jednofunkcyjne) o mocy znamionowej 25 kW i 35 kW. Z kolei zasilanie instalacji centralnego ogrzewania i podgrzewanie wody użytkowej w znajdującym się w kotle przepływowym wymienniku ciepła typu woda-woda można np. zrealizować za pomocą kotłów typu GCO-DP-25-02, GCO-DP-35-00 (tzw. dwufunkcyjny) o mocy znamionowej 25 kW i 35 kW.

Kotły kondensacyjne (fot. 1 - Eco-Term plus) w odróżnieniu od kotłów konwencjonalnych wykorzystują dodatkowo ciepło z pary wodnej zawartej w spalinach. W kotłach konwencjonalnych spaliny te ulatują przez systemy odprowadzania spalin bezpośrednio do atmosfery, przez co zawarte w nich ciepło jest bezpowrotnie tracone. W kotłach kondensacyjnych - dzięki zastosowaniu wymienników o specjalnej konstrukcji i utrzymywaniu odpowiednio niskiej temperatury powrotu wody z instalacji centralnego ogrzewania - zachodzi proces skraplania pary wodnej, która oddaje zawarte w niej ciepło wodzie grzewczej. Przy założonej temperaturze zasilania/powrotu (50/30°C) kotły uzyskują znormalizowaną, bardzo wysoką 108% sprawność (rys. 1) oraz zapewniają minimalną emisję trujących tlenków azotu NOx i tlenków węgla CO.

Oszczędności z tytułu eksploatacji kotłów kondensacyjnych sięgają 15% - 20% w przypadku instalacji tradycyjnych (zasilanie/powrót 80°/70°C) do 25% w przypadku instalacji niskotemperaturowych (zasilanie/powrót 50°/30°C).

Wysokiej jakości kotły kondensacyjne spełniają wymogi RAL - UZ61 (Błękitny Anioł) dla niskiej emisji spalin i oszczędności energetycznej. Generalnie jednak zapewnienie mniejszego zużycia energii związane jest nie tylko z poprawą sprawności urządzenia pozwalającą na bardziej efektywne wykorzystanie energii chemicznej zawartej w paliwie, ale także z dopasowaniem wydajności instalacji i urządzeń odbiorczych do aktualnych potrzeb cieplnych ogrzewanych pomieszczeń czy też produkcji cieplej wody. Cel ten można osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiedniej automatyki, wykorzystującej nadążne regulatory pogodowe, uzależniające temperaturę wody ogrzewanej w kotle od zmieniających się warunków pogodowych. Zastosowanie automatyki pogodowej pozwoli także na użytkowanie kotłowni bez jakiejkolwiek obsługi przez cały sezon grzewczy.

Często elementy układu regulacji pogodowej stanowią wyposażenie podstawowe kotła. W skład nich wchodzą: czujnik temperatury zewnętrznej, układ sterujący KM, zamontowany na stałe w obudowie kotła i moduł sterowniczy BME z wbudowanym czujnikiem temperatury wewnętrznej, instalowany w pomieszczeniu, w którym ma być kontrolowana temperatura (rys. 2).

Regulator KM kontroluje wszystkie funkcje urządzenia, nastawione parametry, a także sprawdza działanie podzespołów. Przy pomocy dwóch przycisków dokonywana jest zmiana wartości temperatury wody grzewczej i ciepłej wody w zasobniku. Ciekłokrystaliczny wyświetlacz informuje o wartości większości parametrów pracy i aktualnej funkcji urządzenia.

Moduł sterowniczy BME jest ważnym elementem układu regulacji pogodowej kotła. Montowanyjest o­n w pomieszczeniu, w którym szczególnie zależy nam na utrzymaniu temperatury komfortu, będącej jednocześnie odniesieniem dla ustalania temperatury wody grzewczej.

Po wprowadzeniu danych dotyczących nachylenia krzywej grzania, programu ogrzewania i przedziałów czasowych regulator BME dokonuje pomiaru temperatury powietrza w pomieszczeniu i temperatury powietrza zewnętrznego, a następnie, odnosząc te wartości do zadanego programu ogrzewania ustala wartość temperatury zasilania wody grzewczej. Informacja ta przesyłana jest do regulatora KM w kotle, który, wykorzystując funkcję płynnej modulacji mocy, ustala ilość i skład mieszanki gazowo-powietrznej, tym samym dostosowując moc i temperaturę wody grzewczej do aktualnego zapotrzebowania ciepła. Zależność temperatury wody grzewczej od temperatury w pomieszczeniu i temperatury zewnętrznej obrazuje krzywa grzania, dlatego też jej ustawienie ma istotny wpływ na pracę całego układu, temperaturę komfortu i oszczędności energii.

Ustawienie krzywej grzania na regulatorze BME odbywa się po wciśnięciu klawisza „programowanie" i wyborze funkcji ustawiania parametrów przy pomocy klawisza „+/-". Przy instalacji ogrzewania podłogowego krzywą grzania należy ustawić w zakresie 0,2-0,8. W instalacji wyposażonej w grzejniki płytowe, niezbyt rozległej, pracującej na niskich parametrach, nastawa pochylenia krzywej grzania powinna wynosić 1. Przy rozległej instalacji nastawa ta wzrasta powyżej 1, a pracującej na parametrach wyższych od 70°C zbliża się do 2.

Temperatura w pomieszczeniu niezależnie od zmian temperatury powietrza zewnętrznego powinna utrzymywać się na stałym poziomie. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu spada przy spadku temperatury zewnętrznej, to stromość krzywej jest zbyt niska, jeżeli wzrasta - to stromość krzywej jest zbyt wysoka. Zmiany ustawień krzywej należy dokonywać w małych krokach i w dużych odstępach czasowych (min. 5 do 6 godzin).

Układ regulacji pogodowej ma możliwość pracy z kilkoma fabrycznymi programami czasowymi lub ustawianymi bezpośrednio przez użytkownika, ponadto realizuje dużą ilość innych funkcji, do których należą np. tryb pracy z obniżoną temperaturą, tryb „party", tryb wakacyjny czy funkcja zwłoki w procesie zmiany temperatury wody grzewczej dla budynków o bardzo dobrej izolacji cieplnej. Do regulatora BME można podłączyć dodatkowy czujnik temperatury wewnętrznej, umożliwiający kontrolowanie temperatury w dowolnym miejscu pomieszczenia, niezależnie od tego, gdzie zainstalowany jest moduł BME.


Źródło: www.instalator.pl

dodano: 13:12, 08.1.2006

Przeczytaj inne...


Zysk ze skraplania. Oszczędna eksploatacja instalacji to niska temperatura powrotu

Rockwool - maty z wełny mineralnej

Dom zaklęty w kamień

Comando Remoto Digitale - cyfrowy sterownik modulujący

Uniwersalny kanał izolacyjny "Thermaflexalen"

Nagrzewnice powietrza - budowa, działanie, rodzaje

Kable i maty grzejne - nowa odsłona

Nowoczesne pompy ciepła i celowość ich zastosowania

Termiczna regulacja instalacji c.w.u.

Optymalne rozprowadzanie. Nowoczesne systemy dystrybucji gorącego powietrza z kominków.

Ogniwa i systemy fotowoltaiczne

Jak Vaillant testuje ogniwa paliwowe - różne obiekty, różne kraje

Bezpieczeństwo i wygoda . Szwedzki kocioł BIOAL z palnikiem retortowym.

Bezpieczeństwo i wygoda, czyli kotły na pelet

Ogrzewanie kominkowe jako system wspomagający c.o. w domu - współpraca z rekuperatorem

TATOU BAINS

Ogrzewanie powietrzne - współpraca z rekuperatorem

Gruntowe wymieniki ciepła

Brąz czy mosiądz

Ale bufor ! Kotły na paliwo stałe w u układzie zamkniętym.

Doprowadzenie powietrza do pomieszczeń

Pojemnościowe ogrzewacze wody. Kąpiel z satysfakcją.

Uderzenie hydrauliczne. Ostre hamowanie.

Nadmuch kontrolowany. Palniki wentylatorowe

Stalowe rozdzielacze w ofercie Purmo

Ogniwo za ogniwem, czyli grzejniki członowe

Ogrzewanie powietrzne miejscowe - nagrzewnice

Głowica termostatyczna S1 firmy Comap

Zawsze ciepła łazienka

Centralny System Zarządzania dużym budynkiem (BMS) - Inteligentne Budynki

Rura do wszystkiego

WODNE OGRZEWANIE ŚCIENNE

Gazowe kotły kondensacyjne

Energooszczędny, przyjazny dla środowiska... kocioł kondensacyjny

Systemy kominowe

Ogrzewanie Płaszczyznowe

System DGP

Prosimy o wsparcie !

 

Szukaj wg słowa kluczowego:

 

Ewol

Zakład Instalacyjno Budowlany Jerzy Hojda

PUH Krym Piotr Krym

Hb Studio Pracownia Projektowa

Eco-Expert

Geisser

Zenit Bau

Milenium Piotr Młynarczyk

ArtCore

AmperVolt Andrzej Bochenek

wejdź do katalogu »
dodaj firmę »

PIECE / KOTŁY

GRZEJNIKI

OSPRZĘT / AKCESORIA

RURY / WĘŻE / KSZTAŁTKI

IZOLACJE / USZCZELNIENIA

SYSTEMY KOMINOWE / WENTYLACJI / NADMUCHOWE

INNE ŹRÓDŁA ENERGII

OGRZEWACZE WODY / ZASOBNIKI

ARMATURA SANITARNA

NARZĘDZIA

MAGAZYNOWANIE ENERGII / ŹRÓDŁA

USŁUGI

Kotłownia

Ciepło z kominka.... czyli co zrobić żeby dobrze działał oraz jak ogrzać cały dom i czy jest to możliwe.

Jaka jest istota kotłów kondensacyjnych

Pompy ciepła

Jaka jest różnica pomiędzy brykietem a pellets ?

więcej »

VEKA AG wzmacnia swoją pozycję poprzez przejęcie konkurencyjnej firmy GEALAN.

Pliki cookies - Polityka prywatności

Akcyza na węgiel i koks

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe

Kominki - elektryczna imitacja

więcej »Warning: gethostbyaddr(): Address is not a valid IPv4 or IPv6 address in /admin/popunder/popunder.php on line 12

GiełdaKatalog firmLinkiForumAktualnościLeksykonTechnologieRegulaminFAQ (Pomoc)Cennik ReklamKontakt

 

Korzystanie z bezpłatnych mechanizmów serwisu oznacza akceptację jego regulaminu.


statystyka